Do Strony Głównej > Aktualności > Zostańmy w domu – spędzajmy czas z dziećmi ;-)

Witajcie,

Drodzy Rodzice Adopcyjni, spędzający czas ze swoimi dziećmi i Kandydaci na Rodziców Adopcyjnych towarzyszący najmłodszym członkom waszych rodzin – co robicie razem z dziećmi?

W związku z sytuacją dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego i zalecanego pozostania w środowisku domowym, zachęcamy Państwa do wykorzystania propozycji spędzania czasu w domu z dziećmi –  w formie ZABAWY.

Zabawa jest jednym ze sposobów na bycie w relacji z dzieckiem. Pogłębiania z nim więzi, zaspokojenia jego potrzeb. Dla dziecka spora część jego aktywności to zabawa.

Oto kilka propozycji zabaw:

Zabawy integracyjne dla rodziny. Ważne by dziecko czuło się częścią czegoś większego. Puśćcie wodze waszej wyobraźni…

  1. Totem rodziny” – przydadzą się np. kolorowe kartki papieru, gazety, rolki po papierze toaletowym, bibuły, nożyczki, taśma klejąca, klej, kredki, pisaki itp. Stwórzcie wspólnie swój totem, który stanie się symbolem / herbem Waszej Rodziny.
  2.  „Jak wyglądalibyśmy, jako jedna postać?” – potrzebny będzie DUUUŻY (im większy – tym lepiej 🙂 ) arkusz sztywniejszego papieru np. brystolu, kredki, pisaki, wycinanki, klej. Niech Wasza postać ma coś z każdego z Was np. oczy dziecka, włosy mamy, nos taty.  Wspólnie decydujcie, co i z kogo będzie miał Wasz „bohater”. Nadajcie mu imię, które ustalicie wspólnie np.  z liter, z których składają się Wasze imiona np. DARIUSZ  +   SYLWIA  +  DOMINIK = SZYMON lub MONIKA.

 

Zabawa służąca budowaniu bliskości z dzieckiem.

 

Otwieramy  SALON MASAŻU!!!  😉

Masaż jest formą bliskości z dzieckiem, nawiązywania z nim kontaktu, budowania zaufania.

Wykorzystujmy znane i dostępne rymowanki:

  1. „Pisze Pani na maszynie” – wykonanie dostępne:  (https://www.youtube.com/watch?v=JBav6G8Aku0)
  2. „Robimy pizzę” – wykonanie dostępne: (https://www.youtube.com/watch?v=cBNlEBsWenM)
  3. Do masażu możemy wykorzystać także np. piłeczki z kolcami do masażu.

Jeżeli dziecko obawia się masażu – drodzy rodzice zaprezentujcie go najpierw na sobie. Pamiętajcie by dostosować nacisk i siłę masażu do potrzeb dziecka.  Mamy różne progi czucia. Jedni potrzebują mocniejszego ucisku, a inni wolą zdecydowanie łagodniejszy masaż. Masujcie dziecko, ale pozwólcie by i ono masowało Was.

Polecamy literaturę:

  • Bogdanowicz “Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”
  • Kołodziejski “Utulanki, czyli piosenki na dziecięce masażyki”

Wiele rymowanek jest dostępnych w Internecie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Możecie także wymyślić własną wersję rymowanki.

 

Co zrobić by dzień stał się lepszy?Przytulić się do kogoś ! 😉

Polecamy książkę   „Proszę mnie przytulić”  Przemysława Wechterowicza, Emilii Dziubak

 

Coś dla ciała – Ruszamy się!

Aby dziecko prawidłowo się rozwijało należy zwrócić uwagę także na stymulację jego rozwoju fizycznego. Większość dzieci uwielbia aktywność fizyczną. Nabywają i rozwijają swoje możliwości ruchowe – co sprawia im ogromną radość.

Źródła zabaw ruchowych do przeprowadzenia w warunkach domowych:

 

POZDRAWIAMY SERDECZNIE 🙂

życzymy Wam dużo zdrowia

Justyna Waszk

psycholog OA TPD w Koninie

 

Skip to content