Do Strony Głównej > Aktualności > „Akcja letnia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie w czasie pandemii covid-19”

        Organizacja wypoczynku wakacyjnego w  czasie  trwania  pandemii  zagrażającej  zdrowiu
i  życiu  było dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w  Koninie wyjątkowym i odpowiedzialnym wyzwaniem.
        Pomimo  trudnej  sytuacji i reżimu sanitarnego pokonaliśmy barierę obaw i lęku. 
Przygotowaliśmy  ofertę zagospodarowania  czasu  wolnego  w  miejscu  zamieszkania  i  formy wyjazdowe dla dzieci zgodnie z obowiązującymi zaleceniami  MZ,  GIS,  MEN.
       Odbyły  się  szkolenia  kadry,  opracowano regulamin dla uczestników oraz  zabezpieczono środki  ochrony osobistej.  Natomiast rodzice  podpisali  stosowne  oświadczenia.
       W  trosce  o  bezpieczeństwo  uczestników w  placówkach  obowiązywało wdrażanie wszystkich  procedur  chroniących dzieci przed zakażeniem: maseczki, mierzenie temperatury, dezynfekcja rąk, dystans społeczny.
       W wyniku przeprowadzonego naboru dzieci na  turnusach  kolonijnych  w  Łebie  i  Ustroniu  Morskim  przebywało  60 wychowanków, a  w miejscu  zamieszkania, na tygodniowych i dwutygodniowych  półkoloniach wypoczywało 187 podopiecznych.
Łącznie akcją letnią objętych było  247  dzieci.

Refleksje kadry z placówek wypoczynkowych:

       – Jak to będzie……?    Czy będzie bezpiecznie….?      A co jeśli… ?
Te i inne wątpliwości towarzyszyły nam wszystkim- dzieciom, rodzicom, wychowawcom.
         Ośrodek „Słoneczko” w Łebie, w którym spędziliśmy niezapominane chwile, to istny raj dla dzieci – nowoczesny plac zabaw, hitowe trampoliny, sala disco, namioty z atrakcjami. Wcale nie chcielibyśmy się stamtąd ruszać, gdyby za bramą ośrodka nie czekał na nas nasz piękny Bałtyk. Pomimo pogody „w kratkę” udało nam się zaliczyć plażowanie i kąpiel w morzu.
       
Ale czym byłaby wizyta w Łebie bez wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego na ruchome wydmy? U nas był to punkt obowiązkowy, który spotkał się z ogromnym entuzjazmem dzieci – wyścigom w piasku nie było końca. Przy okazji zaliczyliśmy dwa ciekawe środki transportu  – melex i statek.
      Strzałem w dziesiątkę okazał się też wyjazd do pobliskiego Sea Parku, gdzie główną atrakcją były występy fok: foka z hula-hop, foka z piłką, foka tańcząca i śpiewająca – urodzone gwiazdy estrady.
       
Życie kolonijne urozmaicały nam wydarzenia takie jak występ magika, konkurs rzeźby w piasku, Neptunalia, wybór miss i mistera kolonii, karaoke, dyskoteka. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych nie stanowiło żadnego problemu, w nasz codzienny plan dnia na stałe wpisaliśmy mierzenie temperatury, dezynfekcję i zakładanie maseczek. Przy tylu ciekawych atrakcjach i tak zgranym zespole kolonistów nic nie było w stanie popsuć nam humorów.
        Grupa dzieci z powiatu konińskiego wypoczywała również w Ustroniu Morskim w pięknym ośrodku „Janosik” usytuowanym  200 m od morza.
       Atrakcyjny  program obejmował wycieczki autokarowe i piesze. Dzieci zwiedzały Kołobrzeg: starówkę,  port, latarnię morską, molo, Piracką przygodę, Muzeum Oręża Polskiego,  Baterie Artylerii Stałej,  Skansen chleba  oraz  uczestniczyły  w  rejsie  po morzu.
Do codziennego rytuału należało: mierzenie temperatury, maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie bezpiecznej odległości, a cisza nocna bez komórek.
      
Dzieciom towarzyszyły liczne konkursy, a zajęcia socjoterapeutyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem,  które  integrowały  uczestników  i  pozwalały im zrozumieć  czym  są emocje i  jak  sobie  z  nimi  radzić.
      To była piękna letnia przygoda spełniająca wakacyjne marzenia dzieci przy ich dużej aktywności fizycznej z humorem i pogodą ducha pomimo zagrożeń covidu.

       Atrakcje wakacyjne na półkoloniach

        Zainteresowanie rodziców i dzieci wypoczynkiem w miejscu zamieszkania przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Dla wielu rodziców z obawy na czas pandemii była to najbezpieczniejsza forma wypoczynku zastępująca kolonie, a jednocześnie ze względów finansowych dostępna nawet dla najbiedniejszych rodzin.  Z  pewnością uwagę zainteresowanych zwróciła bardzo bogata oferta programowa, ponieważ  już od pierwszego dnia na dzieci czekały niesamowite atrakcje i przygody.
      Uczestnicy półkolonii wyjeżdżali  na  wycieczki autokarowe do Kalisza, Izabelina i Ślesina. We wspomnieniach dzieci z pewnością na długo pozostanie  radosna zabawa wodna w Aquaparku oraz największa w Wielkopolsce sala zabaw i rozrywki dla dzieci – WARTOWNIA.
       Wiele emocji i nie lada wyzwań czekało na uczestników również w parku linowym
w Ślesinie, gdzie oprócz sprawdzenia swych umiejętności fizycznych dzieci również pływały stateczkiem po Jeziorze Ślesińskim. Korzystając z pięknej pogody bawiły się na plaży, opalały i budowały zamki z piasku. Niekończące się harce i energia towarzyszyły dzieciom podczas pobytu w Gospodarstwie Agroturystycznym w Izabelinie, gdzie oprócz zabaw zwiedzały mini zoo, piekły kiełbaski oraz uczyły się nowych piosenek i pląsów.
       
Każdego dnia czekały na dzieci  animatorki, które uatrakcyjniały im czas malowaniem twarzy, robieniem kolorowych warkoczyków, brokatowych tatuaży. Uczyły się również robienia wielkich baniek mydlanych, chodzenia na szczudłach, malowania graffiti oraz brały udział w licznych konkurencjach sportowych.
     
Duże zainteresowanie i radość uczestników dało się zauważyć także podczas warsztatów
z robotyki oraz warsztatów w Muzeum Okręgowym w Gosławicach, gdzie samodzielnie wyrabiali ciasto, piekli  bułeczki oraz własnoręcznie malowali kolorowe wzory na torbach, które otrzymali  w prezencie. Każdego dnia były pyszne obiady, a  prowadzone dla uczestników zajęcia profilaktyczne wzmacniały ich wiarę w siebie. uczyły prawidłowych relacji i nawyków higienicznych.

      Placówki środowiskowe TPD (ogniska, świetlice) na Ziemi Konińskiej pełniły wakacyjne dyżury, oferując dzieciom zajęcia sportowe i artystyczne.
     Program zorganizowanego wypoczynku,  każdego dnia  relacjonowany był   na  facebooku, 
aby  rodzice  na  bieżąco i w spokoju monitorowali pobyt i aktywność swoich  pociech  
w  placówkach.
     Czas  trwania  akcji  letniej wspieranej przez samorządy, był czasem  dużego napięcia  psychicznego w trosce o bezpieczny, zdrowy przebieg i szczęśliwe zakończenie przedsięwzięcia.
      Cieszy nas fakt, że wśród wszystkich dzieci objętych wypoczynkiem nie było potrzeby pomocy pielęgniarsko-medycznej, a służby kontrolujące wydały pozytywną ocenę placówek bez żądnych uwag i zaleceń.
       Jesteśmy  dumni,  że  w  czasie  pandemii  covid-19  kadra  „wielkiego  serca”, zrealizowała zaplanowany  bogaty  i  atrakcyjny  program, umożliwiając dzieciom  przeżycie wakacyjnej przygody oraz nawiązania upragnionych relacji rówieśniczych po okresie przymusowej izolacji.

 

Skip to content